HistoPARK
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním
fondem a státním rozpočtem České republiky
OPVK - Investice do rozvoje vzdělávání

Název projektu
HistoPARK - Centrum analýz
a modelování tkání a orgánů

Operační program
Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Číslo projektu
CZ.1.07/2.3.00/20.0185

Zahraniční stáže pro cílové skupiny

úterý 30. června 2015

Zahraniční stáže pro cílové skupiny realizované v období I-VI/2015

1. Mgr. Lukáš Kučera se účastnil zahraniční stáže na Universitat de Girona, Girona, Španělsko (9.3. - 30.3. 2015). Stáž byla zaměřena na charakterizaci kultivačních médií obohacených o exosomální frakci pomocí metody MALDI-TOF hmotnostní spektrometrie. Měřeny byly jak samotné média, tak i jejich frakce dělené na mikrokoloně s C4 sorbentem. Další část stáže byla zaměřena na enzymatické štěpení proteinové frakce exosomů. Vedoucím stážisty byla prof. Victoria de Los Angeles Salvado Martin.

2. PharmDr. Ján Remšík se účastnil zahraniční stáže na Innsburck Medical University, Rakousko (1.4.2015 - 30.5.2015). Stáž byla zaměřena na získání předběžných experimentálních výsledků: miR34a je krátká nekódující  RNA z rodiny miR34 a je cílovým genem nádorového supresoru TP53. Protinádorové funkce jako důsledky kooperace mezi  miR34a a TP53 byly popsané na mnohých typech nádorů, funkce  miR34a v přítomnosti mutované formy TP53 anebo v případě jeho delece však stále není je známa. Pro objasnění TP53-nezávislého působení miR34a u premaligníchch a nádorových buněk jsme zvolili modelovou buňkovou linii BPH-1, imortalizovanou velkým T antigenem SV40 a její tumorigenní protějšek CAFTD03. Potlačení aktivity miR34a u buněk BHP-1 s vysokou bazální expresií této miRNA vedlo k indukci exprese transkripčních faktorů Slug, Snail, Twist a HMGA2, které hrají klíčovou úlohu v represi epiteliálního fenotypu během EMT a dále i markerů nádorových kmenových buněk CD44 a Trop2 a regulátorů TP53 aktivity MDM2 a MDMX. Napodobení efektu miR34a pomocí specifického oligonukleotidu neovlivnilo expresi EMT regulátorů u buněk CAFTD03 s nízkou bazální expresí miR34a, avšak vedlo ke snížení experese markerů CD44 a Trop2 a zároveň i regulátoru MDMX. Na základě těchto výsledků předpokládáme, že snížení exprese miR34a má zásadní vliv na EMT u buněk BPH-1, zatímco navrácení aktivity miR34a na tento proces vliv nemá. Tyto výsledky tak můžou reflektovat situaci v premaligním a nádorovém tkanivu, kde jsou nádorové supresory jako TP53 anebo PTEN často mutované, anebo úplně chybí.

3. Bc. Lucie Pešková se účastnila zahraniční stáže na Institute of Genetic Medicine International Centre for Life
Central Parkway, Newcastle upon Tyne
(18.5. - 1.6. 2015). Stáž byla zaměřena na krátkodobé kultivace lidských indukovaných pluripotentních kmenových buněk (hIPSCs). Během stáže jsem zvládla techniku práce s tímto typem buněk. Specifikum těchto buněk je v jejich přípravě z buněk somatických, při procesu zvaném buněčné přeprogramování. Tento proces představuje slibný nástroj v regenerativní medicíně, modelování onemocnění a testování na drogy. Cílem stáže bylo také shromáždit buněčné pelety pro další izolaci RNA. Odebrané vzorky budou analyzovány na ÚHE MU a výsledky se stanou součástí probíhajícího projektu Histopark. Dalším přínosem stáže byla také možnost nahlédnout do pracovního procesu laboratoře  prof. Majlindy Lako.

4. Mgr. Jakub Pospíšil se účastnil zahraniční stáže na King's College, Centre for Stem Cells and Regenerative Medicine
Guy's Campus, London (14.6. - 27.6. 2015). Náplní stáže bylo uchopení technik kultivace keratinocytů a imortalizovaných keratinocitů (HaCaT buněk). Tyto dva buněčné typy jsou využívány pro studium buněčných dějů v epidermální vrstvě (proliferace, diferenciace, adheze). Pro tyto studie byly použity uměle vytvořené 3D nosiče z polymeru PDMS, které strukturně napodobovaly topografii mikroprostředí epidermu.Bylo vytvořeno několik typů substrátů, které se od sebe lišily hustotou a velikostí jednotlivých mikrostruktur. Cílem bylo pozorovat vliv rozdílných prostředí na zmíněné buněčné typy. Součástí stáže bylo i zpracování obrazových dat programy ImageJ a ICY. 

5. Ing. Josef Jaroš, Ph.D. se účastnil zahraniční stáže na Karolinska Institutet, Stockholm, Švédsko (21. 6. - 28. 6. 2015). Zahraniční stáž byla uskutečněna v laboratoři Igora Adameyka a byla zaměřena na morfologické analýzy vývoje chrupavky v průběhu embryonálního vývoje myši včetně optimalizace technik značení vzorku pro mikro počítačovou tomografii (microCT). Byly testovány různé podmínky značení, jako např. rozlišné chemikálie, teplota, čas inkubace. Bylo provedeno také srovnání s geneticky modifikovanými mutanty. Součástí stáže byla také observace preparátů pomocí konfokální mikroskopie, embryí CreERT2/R26Confetti umožňující genetické stopování a morfometrii tkání v průběhu orofaciálního vývoje.